
Full fart i klassrummet under lektionerna.
Publicerad:
Hammerdalselever till regionfinal i tävlingen Teknikåttan
För andra gången har eleverna i årskurs åtta på Grevåkerskolan i Hammerdal kvalificerat sig till regionfinal i den nationella tävlingen Teknikåttan. Den 10 april tävlar de på Umeå universitet.
– Vi är alla mycket laddade och glada, säger läraren Alex Poulsen.
Teknikåttan är en tävling i naturvetenskap, teknik och matematik som vänder sig till alla Sveriges elever i årskurs åtta. Kunskapstävlingen ska inspirera, utmana och stimulera till kreativitet och uppfinningsförmåga.
Tävlar i Umeå den 10 april
Regionfinalen sker den 10 april i Umeå och där möts de klasser från kvaltävlingen som fått regionens högsta poäng. Förberedelserna i klassen pågår för fullt och Alex Poulsen, som är lärare i teknik, fysik och kemi, är stolt över sina elever och deras prestationer.
– Ibland känns det nästan lite kaotiskt i vardagen med elever som är så positiva och får så många nya och bra idéer hela tiden, säger han med ett skratt och fortsätter:
– På lektionerna tränar vi på att tänka kreativt och jobbar med olika kluringar. Vi har tränat på att svara på frågor i kort från Teknikåttan. Samtidigt med detta deltar vi i Teknikåttans konstruktionsuppdrag där vi ska lösa en rad praktiska problem.
Förväntansfulla elever
De 20 eleverna i klassen är förväntansfulla och ser fram emot regionfinalen i Umeå och att där få träffa nya människor. Riksfinalen avgörs den 22 maj på Tekniska museet i Stockholm.
Lycka till!

Relaterad information

Några av eleverna tillsammans med läraren Alex Poulsen.
Strömsunds kommun
Box 500
833 24 Strömsund
0670-161 00 (växel)
Kontakta gärna
-
Julia Bergquist
Rektor Grevåkerskolan
0644-64 20 26
- Innehållsansvarig: Tomas Sjövall
Senast ändrad/granskad: