Lyssna på sidan Lyssna
Man som köper lotter.

Lotteri­tillstånd

Ideella föreningar med allmännyttigt ändamål kan enligt vissa regler i spellagen (2018:1138) få lov att sälja lotter för att finansiera del av sin verksamhet. Det kräver ofta tillstånd.

Kommunen ansvarar från och med 1 januari 2019 enbart för registreringslotterier. Spelinspektionen ansvarar för resterande licensgivning. Registreringslotterier regleras i 6 kapitlet Spellagen (2018:1138). Tillsyn av registreringslotterier sker av kommunstyrelsen.

 

Spellagen är tillämplig för spel om pengar och andra vinster med ett värde i pengar. Med spel avses bland annat lotteri.

​Vad är ett lotteri och vad är en tävling?

​Om ett arrangemang avgörs av slumpen är det fråga om ett lotteri. Exempelvis om man lottar ut priser bland de deltagande på deras startnummer i ett motionslopp eller om man säljer lotter där slumpen avgör vem som vinner lotteriets priser.


Om däremot utgången av arrangemanget avgörs genom en prestation, till exempel en bedömning av någons slogan eller om deltagaren kan svaret på flera kunskapsfrågor, är det normalt inte fråga om ett lotteri.

Vem kan få tillstånd?

Du kan beviljas lotteritillstånd och detta ges endast till dig som ideell förening eller registrerat trossamfund som uppfyller följande grundläggande punkter i spellagen 6 kapitel 9 §.

 

Lotteriet tillhandahålls bara inom den eller de kommuner där den juridiska personen är verksam,

  • Lotteriet inte tillhandahålls från en fast försäljningsplats genom ett serviceföretag,
  • Vinstandelen anges på lottsedlarna, lottlistorna eller på den plats där lotteriet tillhandahålls enligt 6 kapitlet 3 § spellagen, och
  • Det för lotteriet finns en utsedd kontaktperson.

Tillstånd för lotterier

Det finns bara ett tillstånd att söka hos oss på Strömsunds kommun, det är när man vill anordna ett eller flera lotterier som högst får ske under en femårsperiod enligt 6 kapitlet 10 § spellagen.

 

För tillstånd enligt (4 kapitlet 2 § spellagen) har det införts en generell åldersgräns på 18 år för att delta i ett sådant lotteri.

Krav på registreringslotteri

  • Enligt sina stadgar har till huvudsakligt syfte att främja allmännyttigt ändamål.
  • Bedriver verksamhet som huvudsakligen tillgodoser sådant ändamål.
  • Föreningen inte vägrar någon inträde som medlem.
  • För sin verksamhet behöver intäkter.

För registreringslotterier finns ett krav på geografisk begränsning. Detta innebär det att registreringslotterier inte kan tillhandahållas på en webbsida utan särskilda tekniska lösningar enligt 16 kapitlet 1 § spellagen, detta säkerställer att lotteriet endast tillhandahålls inom den eller de kommuner som registreringen gäller.

 

Prisbasbeloppet ligger på 58 800 kronor för 2025. När en förening eller trossamfund registrerat sig för registreringslotteri så får föreningen arrangera ett eller flera lotterier där den totala försäljningssumman är högst 33 prisbasbelopp under högst fem år enligt Spelinspektionen.

 

Kommunen kan ställa villkor på en förening med registrering för hur spelverksamheten ska bedrivas.

Lotterisamordning som inte kräver registrering

Det finns undantag för vissa mindre lotterier enligt 3 kapitlet 4 § spellagen.

  • Om deltagare inte behöver betala för att delta krävs ingen licens, det kan istället vara att man ska dela och gilla på sociala medier.
  • Där det finns en nära inbördes gemenskap mellan deltagarna och spelet inte har en organiserad eller professionell prägel.
  • Radio eller TV är i vissa fall undantagna, se mer på spelinspektionens sida.

Det finns ingen åldersgräns för att delta i lotterier som inte kräver licens eller registrering.

Undantag för vissa mindre lotterier hos ideella föreningar och registrerade trossamfund enligt 3 kapitlet 5 § spellagen.

En ideell förening eller registrerat trossamfund får anordna ett lotteri i samband med en tillställning som de själva anordnar, det kan vara ett idrottsevenemang, marknad eller teaterföreställning.

 

Även då föreningen deltar i någon annans anordnade tillställning får lotteri anordnas om följande kriterier är uppfyllda:

  • Högsta insats 1/4000 prisbasbelopp.
  • Högsta vinsten uppgår till högst 1/6 prisbasbelopp (vinsterna ska endast utgöras av varor). Presentkort eller liknande ska undvikas.
  • Lotteriet bedrivs inom en viss kommun och försäljningen sker inom det område där tillställningen eller sammankomsten anordnas. Vid försäljning utanför området ska föreningen söka registrering enligt 6 kapitlet 9 § spellagen.
  • Lotteriet kan ordnas i samband med bingospel som den ideella föreningen eller registrerade trossamfundet anordnar.

Ansökan om registrering

Vid ansökan om registrering ska följande handlingar bifogas i ansökan

  • Resultat- och balansräkning.
  • Revisionsberättelse
  • Föreningens styrelseprotokoll där styrelsen har beslutat att registrera sig för lotterier
  • Föreningens senaste verksamhetsberättelse och bokslut.
  • Föreningens stadgar.
  • Vem som har valts till kontaktperson i föreningen för lotterier
  • Samtliga bilagor ska vara upprättade, det vill säga föregående års.

Avgift för registreringen är 300 kronor. Kontrollantarvode tas ut med 3 procent av lotteriets omslutning, dock maximalt 3.000 kronor.

Redovisning av lotterier

Lotterier som anordnas inom ramen för ett beviljat tillstånd ska alltid redovisas. Det är lotteriföreståndarens uppgift att redovisa lotteriet för kontrollant som är utsedd av kommunen. En lotterikontrollant är en privatperson som fått anmäla intresse när vi sökt kontrollanter. Kontrollanten ska se till att det sköts på ett riktigt sätt och hjälpa föreningen eller registrerade trossamfundet med tips och råd.

 

Inför varje lotteri måste föreningen lämna rapport till kontrollant om påbörjat lotteri för godkännande. Kontrollanten ska vara närvarande under dragning och underteckna lotteriredovisningen. Efter att lotteriet har genomförts ska föreningen redovisa lotteriet för lotterikontrollanten. Den totala omsättningen för samtliga lotterier anordnade inom registreringen får uppgå till 33 och 1/3 prisbasbelopp inom fem år.

 

Vill en förening anordna ytterligare lotterier trots att man nått taket för omsättningen måste den i sådana fall ansöka om licens hos spelinspektionen tills ny registrering kan sökas hos kommunen.

 

När lotteriet är genomfört ska kontrollanten fylla i redovisningen där det sedan skickas in till kommunledningsförvaltningen kansli. Senast två månader efter att varje lotteri avslutats så ska det redovisas och redovisningen görs på en speciell blankett eller via e-tjänst.

Kontakta oss

Kommunledningsförvaltningen

Box 500

833 35 Strömsund

Kontakta kommunen

0670-161 00 (växel)

Kontakta gärna

Senast ändrad/granskad: